anchetaonline.ro

ARGEȘ: A plecat cu material lemnos la drum, dar a uitat un detaliu important! Amendă usturătoare

de | 23.06.2026 23:45 | Eveniment, Județean

Un transport de material lemnos a intrat în atenția polițiștilor argeșeni după un control efectuat pe un drum județean. Oamenii legii au descoperit o abatere legată de modul în care era monitorizat transportul, iar conducătorul autoutilitarei a fost sancționat.

Verificarea a avut loc luni, 22 iunie, pe DJ 504, pe raza comunei Izvoru, unde polițiștii Secției de Poliție Rurală Buzoești au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un bărbat de 27 de ani, din Berevoești.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că dispozitivul mobil folosit pentru monitorizarea transportului nu a avut activată funcția GPS pe toată durata deplasării, așa cum prevede procedura înregistrată în aplicația SUMAL 2.0.

Pentru această neregulă, bărbatul a fost sancționat contravențional cu o amendă de 2.000 de lei. Oamenii legii continuă verificările în acest caz.

Ca urmare a abaterii constastate, bărbatul a fost sancționat contravențional, cu amendă în valoare de 2.000 de lei, conform prevederilor Legii 171/2010R privind contravențiile silvice”, informează reprezentanții IPJ Argeș.

Foto descriptiv Renașterea Banateana

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

Ce ascundea sub haine un bărbat oprit de polițiști pe o stradă din Pitești? A fost sancționat imediat

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-maria-tomescu/" target="_self">Ana Maria Tomescu</a>

Articol scris de Ana Maria Tomescu

Editor și autor de content media, cu 6 ani de experiență în presa online, autor a peste 5000 de titluri, specialist PR și social media. Absolvent al Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, cu master în Științele Comunicării.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: IPJ Argeș | Poliţia Argeş

Ultimele articole