Un bărbat de 39 de ani, din Albota, va da socoteală în fața legii, după ce a fost prins conducând fără permis și sub influența alcoolului o motocicletă neînmatriculată.
Incidentul a avut loc ieri, 24 iunie. Argeșeanul a fost oprit de polițiștii din cadrul cadrul Secției de Poliție Rurală Albota, în timp ce conducea un moped pe DJ 703A. O simplă verificare a polițiștilor s-a transformat rapid într-un dosar penal.
Oamenii legii au descoperit că bărbatul din Albota nu avea permis de conducere, iar mopedul pe care îl conducea nu figurează ca înmatriculat sau înregistrat în circulație.
Mai mult decât atât, șoferul mirosea a alcool, iar testarea cu aparatul etilotest a confirmat suspiciunile: avea o alcoolemie peste limita legală de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost dus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
În cauză a fost întocmit dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de conducere fără drept, conducere a unui autovehicul neînmatriculat și conducere sub influența alcoolului, iar cercetările sunt continuate, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.”, transmite IPJ Argeș
Foto descriptiv stireasucevei.ro
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Argeșean prins transportând lemne fără acte. A fost amendat cu 1.000 de lei













