anchetaonline.ro

Statul vinde bolizi de lux confiscați de DIICOT. Cât costă o astfel de mașină

de | 25.06.2026 21:01 | Economic, Național

Cei care au în plan să-și cumpere o mașină de lux au acum o oportunitate neobișnuită. Statul român a scos la licitație 15 autoturisme confiscate într-un dosar instrumentat de DIICOT, valoarea totală a acestora depășind 1,3 milioane de euro.

Licitația este organizată de Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate, iar printre vehiculele puse în vânzare se află modele evaluate individual la până la 90.000 de euro.

Autoturismele au fost sechestrate în cadrul unei anchete care vizează o grupare care ar fi obținut credite bancare și contracte de leasing prin utilizarea unor documente false, arată Digi 24.

Potrivit procurorilor, membrii rețelei ar fi preluat sau înființat mai multe firme, ar fi modificat situațiile financiare ale acestora și ar fi folosit documentele pentru a accesa finanțări cu care au cumpărat bunuri de valoare, inclusiv mașini de lux.

Deși procesul nu a ajuns încă la o decizie definitivă, autoritățile au decis valorificarea autoturismelor pentru a evita deprecierea lor în timp. Sumele obținute în urma licitației vor rămâne indisponibilizate până la pronunțarea unei hotărâri definitive de către instanță.

Foto captură Digi 24

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

(VIDEO) Bebeluș de 4 luni, blocat într-o mașină la temperaturi de peste 30 de grade!

 

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-maria-tomescu/" target="_self">Ana Maria Tomescu</a>

Articol scris de Ana Maria Tomescu

Editor și autor de content media, cu 6 ani de experiență în presa online, autor a peste 5000 de titluri, specialist PR și social media. Absolvent al Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, cu master în Științele Comunicării.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: DIICOT