Meteorologii spun că valul de căldură persistă și astăzi în cea mai mare parte a țării şi se va accentua pe perioada weekendului, la fel ca şi disconfortul termic.
Pentru ziua de astăzi, 26 iunie, a fost emis un cod galben de caniculă valabil în cea mai mare parte a ţării, inclusiv în județul Argeș.
Potrivit ANM, de astăzi, 26 iunie 2026, până mâine, 27 iunie 2026, ora 10:00, în Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului precum și în sudul și estul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată,
Temperaturile maxime se vor încadra între 30 și 34 de grade Celsius, în timp ce minimele se vor situa între 16 și 21 de grade Celsius.
Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.
Urmează un weekend de foc în Argeș!
ANM anunță că și sâmbătă, 27 iunie, valul de căldură va persista, iar în Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova, se vor înregistra temperaturi între 30 și 34 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Temperaturile minime se vor situa în general între 17 și 20 de grade.
Cel mai cald va fi însă duminică, 28 iunie, fiind emis cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat.
Potrivit specialiștilor ANM, în Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei valul de căldură intens va persista, va fi caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa între 34 și 38 de grade, cu cele mai mari valori în Banat.
Noaptea va fi tropicală, cu minime ce se vor situa în general între 17 și 22 de grade.
Primul cod roșu din această vară. ANM anunță temperaturi de până la 40 de grade
Tot pentru intervalul 28 iunie, ora 10.00 – 29 iunie, ora 10.00, este în vigoare un cod roșu de caniculă, valabil în Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei.
Meteorologii avertizează că, în intervalul menționat, se vor înregistra temperaturi extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie și vor ajunge la 35-38 de grade, iar în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei se vor înregistra 39-40 de grade. Nopțile vor fi tropicale, cu minime între 17 și 25 de grade.

Recomandările pompierilor argeșeni
Pentru siguranța dumneavoastră și a familiei, pompierii argeșeni vă îndemnă să respectați următoarele recomandări:
- Deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spații dotate cu aer condiționat (magazine, spații publice);
- Evitați aglomerațiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11.00 – 18.00;
- Purtați haine lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;
- Beți 1,5 – 2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe și ceaiuri călduțe (soc, mușețel, urzici); evitați consumul băuturilor alcoolice sau al celor cu cafeină sau zahăr (carbogazoase);
- Mâncați fructe și legume (pepene, prune, roșii) sau iaurt (echivalentul uni pahar cu apă); mâncați echilibrat și variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică;
- Evitați băuturile ce conțin cafeină (cafea, ceai, cola) sau zahăr (sucurile carbogazoase) în cantitate mare;
- Evitați alimentele cu un conținut sporit de grăsimi, în special de origine animală;
- – Nu consumați alcool – vă deshidratează și vă transformă într-o potențială victimă a caniculei;
- Mențineți legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilități), interesându-vă de starea de sănătate a acestora și oferiți-le asistență ori de câte ori au nevoie;
- Cereți sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferință, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră;
- Persoanele care suferă de diferite afecțiuni își vor continua tratamentul, conform indicațiilor medicului. Este foarte util ca în perioada caniculară să se consulte medicul curant, în vederea adaptării schemei terapeutice la condițiile existente;
- Pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea și ritmul activităților fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static și alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite ori ventilate corespunzător.
- Nu lăsați copiii/animalele de companie singuri/singure în autoturisme.
- Creați un ambient care să nu suprasolicite capacitatea de adaptare a organismului.
Sursă foto:.clujlive.ro/ ANM/ colaj Ancheta
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro
Evenimente în siguranță! Jandarmii argeșeni vor fi la datorie în weekend














