În acest sfârșit de săptămână, jandarmii argeșeni vor fi la datorie pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică la evenimentele desfășurate pe raza județului Argeș.
Forțele de ordine vor acționa atât pentru prevenirea și descurajarea faptelor antisociale, cât și pentru intervenție rapidă în situațiile în care siguranța cetățenilor ar putea fi pusă în pericol.
Astfel, echipaje și patrule de jandarmerie vor fi prezente la mai multe evenimente cultural-artistice și sportive din județ. Printre acestea se numără Campionatul European de Kaiac Maraton, organizat în perioada 26–28 iunie la Pista Olimpică Bascov–Budeasa, Campionatul Național de Slalom Paralel 2026 – Cupa „La Heleșteu”, desfășurat pe 27 iunie în comuna Schitu Golești, dar și competiția sportivă Vidraru Bike Challenge, programată tot pe 27 iunie în zonele Arefu și Corbeni.
De asemenea, jandarmii vor asigura măsuri de ordine publică la Zilele Orașului Mioveni și la Crosul Orașului Mioveni, evenimente ce vor avea loc în perioada 27–28 iunie.
Reprezentanții Jandarmeriei Argeș le recomandă participanților să evite implicarea în conflicte și să solicite sprijinul jandarmilor aflați în dispozitiv ori de câte ori este nevoie sau în cazul în care sunt martori ai unor fapte antisociale.
Totodată, jandarmii argeșeni reamintesc faptul că este interzis accesul la astfel de evenimente al persoanelor aflate sub influența alcoolului sau al celor care dețin asupra lor băuturi alcoolice, arme de orice fel, materiale explozive, substanțe iritant-lacrimogene ori alte obiecte care pot fi folosite pentru acte de violență sau pentru perturbarea desfășurării normale a evenimentelor.
Recomandări pentru turiști
Jandarmii argeșeni vor fi prezenți și în zona montană a județului nostru, pentru informarea turiștilor, dar și pentru acordarea de sprijin în caz de nevoie.
Pentru a evita situațiile nedorite, jandarmii argeșeni vin cu o serie de recomandări pentru cetățenii care își vor petrece finalul de săptămână pe traseele montane:
– alegeți să parcurgeți numai traseele despre care v-ați informat în prealabil;
– țineți cont de faptul că la munte vremea este schimbătoare și echipați-vă corespunzător;
– dacă întâlniți animale sălbatice, nu vă apropiați de acestea, nu le hrăniți și nu vă fotografiați cu ele;
– în caz de urgență, solicitați sprijinul patrulei montane sau apelați numărul unic de urgență 112.
De asemenea, jandarmii atrag atenția asupra respectării legislației privind activitățile de picnic și protejarea mediului înconjurător.
Bucurați-vă de sfârșitul de săptămână în mod responsabil și solicitați-ne sprijinul ori de câte ori aveți nevoie de noi!”, transmite IJJ Argeș
Sursă foto: IJJ Argeș
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
FC Argeș a început cu dreptul cantonamentul din Slovenia. Victorie în primul amical al verii














