Un transport de material lemnos a intrat în atenția polițiștilor argeșeni după un control efectuat pe un drum județean. Oamenii legii au descoperit o abatere legată de modul în care era monitorizat transportul, iar conducătorul autoutilitarei a fost sancționat.
Verificarea a avut loc luni, 22 iunie, pe DJ 504, pe raza comunei Izvoru, unde polițiștii Secției de Poliție Rurală Buzoești au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un bărbat de 27 de ani, din Berevoești.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că dispozitivul mobil folosit pentru monitorizarea transportului nu a avut activată funcția GPS pe toată durata deplasării, așa cum prevede procedura înregistrată în aplicația SUMAL 2.0.
Pentru această neregulă, bărbatul a fost sancționat contravențional cu o amendă de 2.000 de lei. Oamenii legii continuă verificările în acest caz.
Ca urmare a abaterii constastate, bărbatul a fost sancționat contravențional, cu amendă în valoare de 2.000 de lei, conform prevederilor Legii 171/2010R privind contravențiile silvice”, informează reprezentanții IPJ Argeș.
Foto descriptiv Renașterea Banateana
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:












