Cristian Gentea: ”Competițiile importante vor continua la PITEȘTI ARENA!”

de | 17.07.2023 10:33 | Știri, Lifestyle, Național, Pitești

Victorie clară pentru Ungaria la Campionatul European de handbal feminin Under-19, duminică seară, la Piteşti Arena. Astfel, Ungaria a câştigat al treilea titlu consecutive, urmată de Danemarca, iar României i-a revenit bronzul. Primarul Cristian Gentea promite că vor urma și ale competiții importante în Pitești.

Sursă foto: Facebook Cristian Gentea. Sursă foto: Facebook Cristian Gentea.

În finala mare, Ungaria a învins-o pe Danemarca, scor 35-26 (14-17). Ungaria a mai fost campioană europeană în 2019 şi 2021, dar Danemarca deţine recordul de titluri, patru la număr.

Sursă foto: Facebook Cristian Gentea.

”Început în 6 iulie, Europeanul U19 a ajuns la final.

Au fost momente frumoase, pline de emoție, în care ne-am bucurat, am încurajat și am sperat!

În final, aurul a fost obținut de Ungaria, după duelul câștigat contra handbalistelor daneze, scor 35-26.

Felicitări!

Reamintesc, România a cucerit bronzul după o pauză de 16 ani.

Premiată a fost și municipalitatea, pentru întreaga organizare!

Un premiu care ne onorează, dar ne și obligă!

Așadar, felicitări colegilor de la SPEP, dar și tuturor celor implicați în buna organizare!

Acesta este doar începutul!

Vă promit, competițiile importante vor continua la PITEȘTI ARENA!”, a scris Cristian Gentea pe pagina de Facebook.