anchetaonline.ro

România are încă un campion european la înot!

de | 07.07.2022 20:36 | Știri, După locație, După subiect, Lifestyle, Național

Vlad Stancu a obținut medalia de aur la Campionatul European de înot pentru juniori.

Încă un motiv de bucurie pentru români! Înotătorul Vlad Stancu este campion european la proba de 1.500 metri liber, de la Campionatul European de înot pentru juniori.

În urma campionului român, s-a aflat polonezul Krzysztof Chmielewski, iar pe locul trei s-a clasat turcul Batur Albayarak.

Cursa a fost extraordinară, pe ultimii 150 de metri, Vlad Stancu neavând adversar.

Aceasta este a doua medalie de aur pe care Vlad Stancu o obține la Europene, după cea cucerită cu ștafeta de 4×100 de metri.