Argentina este noua campioană mondială la fotbal

de | 18.12.2022 20:55 | Știri, Importante, Lifestyle, Național

A treia oară în istorie Argentina devine campioană mondială la fotbal.

Echipa lui Messi a câștigat finala din Qatar, după un meci dramatic.

Inițial Argentina a condus cu scorul de 2-0 însă francezii au egalat până la finalul celor 90 de minute.

În prelungiri argentinienii au dus scorul la 3-2 iar spre final francezii au egalat din nou iar meciul a dus la lovituri de departajare.

Argentina Messi

Loviturile de departajare au fost următoarele:

• Kylian Mbappe 0-1 (gol)
  • Lionel Messi 1-1 (gol)
  • Kingsley Coman 1-1 (ratare – apără Emiliano Martinez)
  • Paulo Dybala 2-1 (gol)
  • Aurelien Tchouameni 2-1 (ratare – pe lângă poartă)
  • Leandro Paredes 3-1 (gol)
  • Randal Kolo Muani 3-2 (gol)
  • Gonzalo Montiel 4-2 (gol).

În final Argentina câştigă Cupa Mondială iar pe luxosul stadion Losail, din Qatar a urmat o spectaculoasă festivitate de premiere.

Pentru Lionel Messi, căpitanul Argentinei, acesta a fost ultimul meci disputat la un turneu final mondial iar victoria din această seară reprezintă o încununare a carierei sale impresionante.

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/dana-andrei/" target="_self">Dana Andrei</a>